Про нас

Резиденція відкрита для керамічних досліджень і експериментів. Основний наш напрямок це дров'яні випали в печі Анагама.

Gudenky пропонує підготовлені приміщення і печі, простору студію і технічну підтримку, щоб дати художникам сконцентруватися на своїй роботі в творчій і взаємно підтримуючому середовищі, де можна досліджувати і реалізовувати нові творчі ідеї.

Студія пропонує програму резидентури для художників, які хочуть працювати самостійно в студіях над своїми власними проектами. Паралельно з цією програмою ми організуємо тематичну програму, яка пропонує майстер-класи, симпозіуми, курси, бесіди та семінари.

Резиденція Gudenky була створена під Києвом в 2020 році за ініціативою керамістів Вячеслава Гуденок і Тетяни Максимчук.

Наш творчий дует склався в Нікополі 7 років тому. Ми обидва були в пошуках, пробували себе в різних видах творчості. Відкриваючи нові можливості, нам вдалося вийти за рамки власної майстерні і почати активно співпрацювати з міським відділом культури. З нашою участю міські культурні заходи вийшли на новий рівень.
Так ми знайшли себе в міській скульптурі, кераміці і вогненному випалюванні.
Так склався формат щорічного симпозіуму вогненної скульптури "СКІФіЯ". 10-12 керамістів-скульпторів приїжджають в Нікополь, створюють свої скульптури на очах у глядачів. І проводять вогненний випал як міське свято. За час існування симпозіуму вогненної скульптури "Скіф" у місті були створені два скульптурних парку керамічних скульптур. А також були здійснені спільні проекти в яких ми популяризували кераміку, як творчу активність. Наприклад в 2017 році провели проект створення керамічного фасаду будівлі міського музею з плиток зробленими школярами міста, зробили піч дров'яного випалу на міській площі, в якій на Новорічні свята рік обпалювали ці керамічні плитки. У 2018 створювали зі школярами новорічні керамічні ліхтарі, які прикрашали міську площу в святкові дні.

Ми любимо експерименти і пробуємо з Керамікою нові варіанти.

Потім були випали наших скульптур в Києві, Каневі. Була вогненна скульптура в США в пустелі в штаті Невада в рамках Burning Man (моя інтерпретація даного заходу - міжнародний фестиваль творчого самовираження).
Був міжнародний керамічний проект "Garden of Bright Children".
"Garden of bright children" наш творчий проект, який ми створювали разом з безліччю українських волонтерів, і презентували його на «Burning man» в Штатах.

Кожен з учасників мав можливість виліпити своє дитинча з глини. Вони були різні, смішні і милі. Ми випалили їх в нашій майстерні і більше 400 фігурок виставили у величезній пустелі - галереї, під відкритим небом, на металевих підставках, іменованих деревами.

Усередині діточок горіли масляні світильники, які нагрівали кераміку. І в прохолодній нічній темряві торкаючись до них можна було погріти руки. У фіналі ми подарували цих малюків, всім бажаючим, вони розлетілися по світу, і тепер зігрівають будинку в різних куточках світу.
Пробуємо і експериментуємо
До печей дров'яного випалу придивлялися вже давно. І в 2020 році ми поміняли свою міську майстерню на створену нами керамічну резиденцію за містом. Побудували піч дров'яного випалу за типом Японської пічки Анагама. І будемо досліджувати дров'яний випал в Анагамі.

Піч зроблена для спільних проектів. І ми хочемо поділитися з іншими керамістами своєю любов'ю до дров'яних випалів. Досліджувати керамічні технології, втілювати сміливі ідеї в спільній творчості.

АНАҐАМА - кандзі: 穴窯 / хірагана: あながま

"Сучасне суспільство зосереджується на охопленні наукових, логічних та економічних аспектів життя. У цьому процесі багато чого було забуто. Печі Анаґама нагадують фундаментальні людські цінності, такі як відчуття духу чи душі. Певною мірою сама причина існування печей Анаґама полягає в тому, що вони мають дефекти логіки та ігнорують ефективність. Одна тільки ця причина повністю покриває всі недоліки Анаґама"

Фурутані Мічіо (1946-2000 рр.)

японський кераміст з Сігеракі, який більшу частину свого життя будував печі для випалу кераміки.


Піч Анаґама — стародавній тип гончарної печі, привезений до Японії з Китаю через Корею в 5 столітті. Це версія південно китайської печі «лазаючий дракон», подальший розвиток якої також було скопійовано у розбитті простору для випалу на ряд камер вже у іншій печі - ноборігама, подібні "лазаючі" печі використовувалися в Японії з 17 століття. Температурна стабільність, передбачуваність і відносна простота підняття температури під час використання визначила перехід керамістів в Японії до використання ноборігами, починаючи з періоду Едо (1603-1886), з подальшим занепадом кераміки, випаленої анаґамою.

Найбільша діюча піч ноборігама в Японії розташована в Сігаракі, в південній частині префектури Сіга. З 1920-х років деякі гончари почали досліджувати руїни середньовічних печей анаґама, які до кінця періоду Едо вийшли з ужитку у своїй найдавнішій формі, та намагатися відтворити їх конструкцію, серед них: Аракава Тойодзо в регіоні Міхо в 1930-х роках, Ісезакі Джун зі своїм брат Міцуру в регіоні Бідзен Окаяма в 1969 році та Фурутані Мічіо в області Сігаракі в 1970 р.

Анаґама (японський термін, що означає «печерна піч ») Термін анаґама описує однокамерні печі, побудовані у формі похилого тунелю, стародавні печі іноді будували, викопуючи тунелі в глиняних берегах. Вважається, що печі анаґама, які дозволяють виробляти кераміку високого рівня, відому як кераміка Су (su-eh), були завезені до Японії в V столітті з Кореї. Перші анаґами були повністю під землею - вкопані у схил пагорба під нахилом, з отвором на кінці. Топка створювалася у гирлі цих конструкцій, а отримане тепло затверджувало глинистий ґрунт, утворюючи печероподібну структуру, в якій кераміку можна було обпалювати на високих температурах від 1100 до 1250 ℃.

Згодом печі анаґама пройшли деякі вдосконалення, щоб підвищити їх ефективність. Однією з таких розробок стало введення стовпа під назвою "бунен-чу" біля топки. Цей стовп був для розділення хвилі полум'я та для збільшення розмірів печі, що дозволяло розширити керамічне виробництво.

Ближче до кінця 15 століття у Міно, Сето та Бідзен (регіони Японії) підземні та напівпідземні анаґами були замінені на надземні та напівнадземні, які називаються "Оогама" ("велика піч"). З високою стелею, кількома колонами "бунен-чу" та стіною, через яку вогонь піднімається до стелі, кераміку можна було складати високими рівнями в печі, і виробництво стало ще більшим.

Стверджують, що завантаження печі анаґама є найскладнішою частиною випалу. Гончар повинен уявити шлях полум'я, що проноситься крізь піч, і використати це відчуття, щоб «розфарбувати кераміку вогнем».Тривалість випалу залежить від об'єму печі та може тривати від 48 годин до 12 і більше днів. Зазвичай стільки ж часу потрібно для охолодження печі. Записи про історичні випалювання у великих азіатських печах, якими користувалися сільські гончарі, описують кілька тижнів постійного розпалювання на випал.

Горіння деревини в такій печі не тільки виділяє тепло, воно також утворює летючу золу та леткі солі. Деревна зола осідає на кераміці під час випалу, і складна взаємодія між полум'ям, золою та мінералами глини утворює випадкову природну попелясту глазур.

Сучасні майстри кераміки вважають цю взаємодію між навмисним і випадковим - творчим і трудомістким, але важливим та мистецьки повноцінним процесом пошуку власного декоративного голосу в складному процесі виготовлення кераміки. Це і є одним із факторів, що спонукає сьогодні керамістів відновлювати випалювання кераміки цими рідкісними та архаїчними сьогодні формами печей, незважаючи на їх відносну неефективність, складності побудови та самих випалів - виготовлена кераміка є кульмінацією взаємодії попелу, вугілля, полум'я та глини у кожному конкретному випалі. Кожен рух команди протягом багатьох днів випалу безпосередньо впливає на декоративні ефекти готової кераміки. Саме особливості печі дозволяють досягати унікальних ефектів випаленої Анаґамою кераміки у кожному конкретному випалі.

Саме це мав на увазі автор книги «Anagama: Building Kilns and Firing» - Фурутані Мічіо:

«Як це не парадоксально, я можу сказати, що Анаґама – це печі, що не мають хороших моментів, не мають переваг»


© Всі права захищені
08330
Займище, Київська область
Вул. 7-а Садова, будинок 244